Зв’язатися з нами:

Пошук

Підписатись на розсилку

  • Українська
  • Polski

Майбутнє стратегічного партнерства обговорили на XIX Міжнародному форумі «Польсько-українські дні бізнесу»

25 квітня 2024 року у Варшаві відбувся XIX Міжнародний форум «Польсько-українські дні бізнесу», де представники бізнес-спільноти Польщі та України обговорили можливості та шляхи  зміцнення  стійких партнерських взаємовідносин, спрямованих на економічний розвиток обох країн.

ФОТОЗВІТ

Цьогоріч окрім торговельно-економічної співпраці у фокусі форуму були питання розвитку двосторонніх відносин в оборонному та безпековому секторах.

За традицією захід відкрили Ярослав Романчук, голова правління Асоціації українського бізнесу в Польщі, керуючий партнер Юридичної групи EUCON, та Іренеуш Дерек, голова Ради Асоціації українського бізнесу в Польщі, член Національної інвестиційної ради при Президентові України, які також стали модераторами першої панельної дискусії.

У своєму вітальному слові модератори відзначили, що співпраця в оборонному комплексі знаходиться на шляху зростання й настав час для бізнеса активно обговорювати та долучатися до цієї співпраці. Вони підкреслили, що ця галузь є дуже важливою та перспективною для економічного розвитку обох країн.

Під час першої панельної дискусії учасники обговорили майбутнє торговельно-економічної співпраці між Польщею та Україною через призму геополітичних викликів у світі, ситуації на кордоні та зростання витрат на оборону.

У своєму виступі Павел Залевскі, Державний секретар Міністерства оборони Польщі, зазначив, що для Польщі надзвичайно важливим є не лише забезпечення безпеки власної країни, але й підтримка безпеки сусідів. Він також відзвітував про активні зусилля Польщі у створенні сприятливих умов для розвитку бізнесу в оборонній сфері. “Нашим завданням є створення відповідного клімату для розвитку бізнесу в оборонній галузі. В даний момент уряд активно працює над полегшенням умов для інвестування у обороноздатності”, – підкреслив спікер.

Павел Залевскі також зазначив, що Польща сьогодні є логістичним та навчальним центром для України, а також великим постачальником військової техніки. “Ми також маємо амбіції стати центром оборонної промисловості для України”, – додав спікер.

Анна Гвоздяр, Заступниця Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України, у своєму виступі відзначила, що сучасна Україна активно розвиває власну оборонну промисловість і вступає в партнерство з іншими країнами. Вона підкреслила, що для польського бізнесу в цій індустрії відкриті значні можливості, які охоплюють не лише сферу виробництва, але й модернізації, ремонту та інновацій.

“Наше міністерство активно співпрацює як з урядами, так і з приватними компаніями. Ми отримуємо багато запитів від іноземних компаній. Крім того, ми регулярно організовуємо оборонні форуми як в України, так і за кордоном. Наприклад, ми плануємо провести такий  форум в Польщі 8 трвня. На цих заходах ми встановлюємо контакти з іноземними виробниками та залучаємо представників українських компаній, як державної, так і приватної форми власності. Ці форуми стають майданчиком для формування сталих зв’язків та співпраці між українськими та польськими підприємствами”, – підкреслила пані Гвоздяр.

Ігнаци Нємчицкі, Заступник державного секретаря, Міністерство розвитку і технологій Польщі, відмітив важливість України як економічного партнера для Польщі, зокрема, він вказав, що Україна посідає сьоме місце у польському експорті та двадцять друге – у імпорті. “Коли йдеться про вступ України до Євросоюзу, ми маємо зробити все, щоб цей процес був вигідним як для українських, так і для польських підприємців. Для цього потрібно розробити конкретні інструменти та дії”, – додав спікер.

Яцек Бартміньскі, Заступник Державного секретаря, Міністерство Державних Активів Польщі, звернув увагу на важливість взаємодії між Україною та Польщею в контексті вступу України до Європейського Союзу. Він підкреслив, що успішний розвиток країни залежить від наявності капіталу та ефективного використання людських ресурсів.

Пан Бартміньскі також вражений організацією та продуктивністю “Укрпошти”, яка показує дуже хороші результати незважаючи на воєнний стан. Він обговорив потенційні можливості для польських компаній в Україні, навіть у контексті військового конфлікту, згадавши приклади успішних польських підприємств, таких як «Кредобанк» та «Полімекс», які продовжують свою діяльність в Україні. Водночас він підкреслив, що польський досвід із розвитку стратегічних підприємств та корпоративного управління може стати прикладом для України.

Руслан Перун, Керівник Економічного Відділу Посольства України в Республіці Польща, відзначив тісну співпрацю між українською та польською сторонами у цей важкий час для України. Він розповів, що особливу увагу було приділено значним зусиллям у прискоренні видачі дозволів на товари, які є критично важливими та актуальними для України, особливо в нинішній період.  «Забезпечення оперативної видачі дозволів та ефективної транспортної логістики є ключовим аспектом у збереженні життя наших військових, які віддано борються за нашу свободу», – підкреслив спікер.

Крім того, він розповів про прогрес у вирішенні питання на кордоні. «Ми активно працюємо над погодженням проекту угоди між Україною та Польщею. Сторонами був погоджений текст, який вже допрацьований та надісланий польською стороною до Європейської Комісії. Ми сподіваємося, що ця угода буде підписана незабаром», – зазначив пан Перун.

Про свій досвід ведення бізнесу на українському ринку розповів Шимон Ващин, Голова Ради, Міжнародне товариство польських підприємців в Україні.

Він зазначивши, що працює на ринку України протягом 21-го року та очолює компанію, яка спеціалізується на виробництві будівельних матеріалів. «Фірми, що прагнуть увійти на український ринок, повинні розуміти, що це має бути більше, ніж просто заробіток. Вони повинні мати певну місію. Моя мрія – це вільна та незалежна Україна і я готовий віддати кілька років життя, щоб здійснити цю мрію та забезпечити безпеку моїй країні – Польщі», – додав пан Шимон.

Серед викликів та загроз ведення бізнесу на українському ринку в сучасних умовах він назвав наступні: фронт, велика міграція (як внутрішня, так і зовнішня), мобілізація, конфлікт між економікою та обороною, а також логістика (блокада кордонів).

Михайло Харій, Директор, «ЦЕНТР ТРАНСФОРМАЦІЇ УКРАЇНИ», розкрив деталі проекту «Трансформація України», над яким він працював  разом з міжнародною командою кращих експертів.  У своєму виступі він поділився ключовими аспектами розробки концепції, яка об’єднала знання та досвід польської трансформації, геополітичний аналіз та сучасний стан України.

«Комбінація зусиль іноземних політиків та експертів разом з українськими спеціалістами стане ключовим елементом успіху проекту та надасть можливість для системної трансформації країни, стане кроком у напрямку створення процвітаючого та стабільного майбутнього для України», – підкреслив Михайло Харій.

«Як товари подвійного використання та розвиток спільних підприємств у військово-промисловому секторі змінять структуру торговельно-економічних відносин та стратегії оборони і безпеки наших країн?» – тема другої панельної дискусії.

Модерували панель Ярослав Романчук, голова правління Асоціації українського бізнесу в Польщі, керуючий партнер Юридичної групи EUCON, та Іренеуш Дерек, голова Ради Асоціації українського бізнесу в Польщі, член Національної інвестиційної ради при Президентові України.

Марчін Кубіча, Директор Департаменту Стратегічних Проєктів, Міністерство Державних Активів Польщі, наголосив на важливості підтримки та співпраці України та Польщі в оборонній галузі, підкресливши, що дана співпраця є важливим елементом відповіді на нинішні виклики, які виникають в сфері безпеки.

Кшиштоф Шишковскі, Керівник відділу, Департамент проєктів з питань озброєння, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., зазначив, що від початку військового конфлікту в Україні їхня компанія не тільки шукала користь для свого бізнесу, але й мала місцю –  підтримати Україну. Проведені переговори з «Укроборонпром» показали можливості для співпраці, а підписання контракту на виробництво амуніції під час останнього візиту Президента Зеленського до Польщі стало конкретним досягненням.

«Ми бачимо тренд щодо товарів подвійного призначення, що відкриває для нас нові можливості розвитку. Щоб максимально використати цей потенціал необхідно впроваджувати нові форми співпраці, зокрема, створювати спільні підприємства з польсько-українським капіталом», – підкреслив пан Шишковскі.

Михайло Шевченко, в.о. заступника генерального директора з розвитку, АТ «Укроборонпром», зазначив, що в 23-му році компанія розпочала активно залучати іноземні компанії для освоєння їхньої продукції та виробництва. Він підкреслив успішний приклад такої співпраці – створення спільного підприємства з «Rheinmetall».

Михайло Шевченко наголосив, що створення спільних підприємств – лише один із видів співпраці, він додав, що можуть бути розглянуті такі форми співпраці як інвестиційні договори, договори спільного виду діяльності та спільного виробництва. Щодо обміну досвідом, спікер зазначив, що для них особливо цікавий досвід переходу Збройних сил Польщі з радянських зразків озброєння на західні.

Андрій Дещиця, Співголова ради Асоціації Українського бізнесу в Польщі. Посол України в Польщі (2015-2022 р.р.), підкреслив, що на його думу співпраця України та Польщі в оборонній сфері найбільш перспективна в таких напрямках як виробництво дронів, боєприпасів, ремонті роботи. «Нам потрібні швидкі рішення і довіра один до одного. Нам потрібно усвідомлювати, що зволікання щодо певних рішень та дозволів може зіграти вирішальну роль на полі бою», – зауважив спікер.

Вадим Мельник, Голова правління, DRONHUB Sp.z.o.o, під час свого виступу, акцентував увагу, на необхідність встановлення ефективної комунікації між державними структурами та підприємствами, а також необхідність дерегуляції ринку для сприяння розвитку стартапів.

Також Вадим Мельник зазначив, що Польща може допомогти Україні в ефективному створенні та структуруванні бізнесу, а українські компанії мають унікальні можливості та досвід у розробці сервісів. Ця кооперація, на його думку, має потенціал для майбутнього розвитку в оборонному секторі.

Своїми думками щодо розвитку безпілотних технології та співпраці в цій сфері між Польщею та Україною поділився Роберт Фінтак, Голова правління, Польська палата безпілотних систем. Він зауважив, що за останні роки спостерігається значна еволюція в галузі безпілотних систем, наголосивши на останніх  досягненнях у розробці технологій, які стали важливими на полі бою.

Він підкреслив на необхідності спрощення сертифікації даної продукції, особливо, коли це є критично важливо з точки зору безпеки.

Валерій Боровик, Генеральний директор, ТОВ «Перший контакт», командир спецпідрозділу ударних дронів «Білий орел», розповів, що їх компанія з 2014 року займається виробництвом різних видів дронів, які використовуються в Україні для виконання різноманітних бойових завдань.

Він наголосив, що для польських компаній, які спеціалізуються в оборонній тематиці, важливо бути присутніми на фронті в Україні, оскільки це є ключем до їх успіху.

Валерій Боровик також запросив польські компанії, які працюють в сфері оборони до активної співпраці, також наголосив, що їх компанія готова допомогти польському уряду у вдосконалені процедур для швидкого постачання техніки з Польщі до України.

«Ми готові сприяти вашому успіху, не лише поліпшуючи ваше обладнання, але й спільно розробляючи виробництво. З нашим досвідом ви станете конкурентоспроможними. Запрошуємо всіх зацікавлених сторін до співпраці та спільної розробки інноваційних та ефективних рішень в оборонній сфері», – заявив пан Боровик.

Фінальна сесія форуму була присвячена перспективам та викликам в сфері фінансів, фінансовим інструментам та страхуванню комерційних ризиків в оборонному секторі.

Відкриваючи панельну дискусію модератор Андрій Романчук, адвокат, старший партнер, EUCON Юридична група, підкреслив важливість та актуальні даної тематики, враховуючи сучасні реалії.

Про інструменти, які надає компанія KUKE для підприємців у сфері торгівлі та капіталовкладень розповіла Луіза Беднаровска-Копишч, Директор Департаменту розробки продукції, KUKE. Вона підкреслила, що KUKE є визнаним лідером на ринку страхування та гарантій. У своєму виступі пані Луіза висвітлила інноваційні підходи компанії KUKE у страхуванні та гарантуванні інвестиційних проектів, що дозволяє знизити ризики та забезпечити стабільність бізнесу.

Пані Беднаровска-Копишч також відзначила зростання експорту в Україну та запросила всіх зацікавлених сторін до співпраці, наголошуючи на важливості партнерства та взаємовигідного співробітництва.

Кароль Кубіца,  Керівник Закордонного торговельного бюро у Києві, Польська Агенція Інвестицій і Торгівлі (PAIH),  розповів про цілі та місію Агенції. Він зазначив, що в минулому році відновив свою роботу офіс PAIH в Києві, додавши, що ключовою його ціллю являється підтримка польського бізнесу, який працює в Україні. Пан Кароль додав, що PAIH надає безкоштовні послуги з пошуку партнерів, перевірки контрагентів та підготовки інформації про ринок та інші. Разом з Міністерством розвитку та технологій планується відкриття офісів у інших містах України, зокрема у Львові. «Україна стала пріоритетом для PAIH, а наша діяльність спрямована на підтримку польської економіки та бізнесу», – підкреслив спікер.

Сергій Савчук, Директор Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ, Національний банк України, зауважив, що НБУ завершує розробку законопроекту про систему страхування воєнних ризиків. «На першому етапі обов’язковим страхуванням від воєнних ризиків будуть охоплені питання, пов’язані з товарами експорту та імпорту, а також об’єкти будівництва і об’єкти іпотеки. Інші об’єкти матимуть можливість бути застраховані на добровільних засадах. На наступних етапах передбачається розширення об’єктів, зокрема до переліку будуть додані об’єктів критичної інфраструктури», –  зазначив пан Савчук.

Павел Гурас, експерт з розвитку інновацій, Польський Фонд Розвитку, зазначив, що Фонд наразі сконцентрований на  розвитку декількох напрямків діяльності. Одним із напрямків є значні інвестиції, які не знаходять фінансування на приватному ринку, зокрема у оборонному комплексі та товари подвійного використання. Другий напрямок – це середні інвестиції, які реалізовані через венчурні фонди, ці фонди інвестують у нові технології та стартапи.

«Наш фонд зацікавленіший в інноваціях та розвитку технологій, які можуть мати застосування у сфері оборони та безпеки. Також ми розглядаємо інвестиції не тільки в озброєння, але і в системи, що забезпечують енергетичну безпеку, безпеку в логістиці, моніторинг повітряного простору та розвиток штучного інтелекту.  З цією метою ми активно співпрацюємо з українськими та польськими стартапами та технологічними підприємствами», – підкреслив пан Гурас.

В своєму виступі Олександр Мельниченко, в.о. Виконавчого директора,UkraineInvest, розповів, які наразі є можливості для інвестування в Україну, звернувши увагу на потреби у відновленні житла та інфраструктури.

Він презентував комплексний гайд для потенційних інвесторів, які готові інвестувати понад 12 мільйонів євро, зокрема, спікер проінформував щодо вимоги до інвестиційних проектів, форми підтримки, обсяги підтримки та кроки, які необхідно здійснити під час подання заявок на державну підтримку. Пан Мельниченко відмітив, що для інвесторів, які готові інвестувати менше 12 мільйонів євро UkraineInvest надає консультативну допомогу та підтримку.

Ярослав Харій, CEO BFS LLC (Best Financial Solutions), співзасновник, RADIOBIRD Sp. z o.o., звернув увагу на необхідність розробки програм з підтримки торгових інструментів, особливо в контексті фінансування проєктів подвійного призначення. Пан Ярослава підкреслив значення урядових субсидій та тісної співпраці з урядами країн, які залучені до цього процесу. Серед викликів та ризиків для бізнесу він назвав ризики, пов’язані з фінальною оплатою, поставками на українські компанії, які мають поточні контракти, та інші складнощі, зокрема і щодо фінансової системи.

Єжи Квєчіньскі, Заступник голови правління, PEKAO S.A, висловив оптимізм стосовно майбутньої співпраці, підкресливши, що співпраця України і Польщі зростає, особливо, в контексті експорту, який значно зріс за останні два роки.

«Ми оптимістично ставимося до перспектив співпраці із Україною. Для успішного відновлення країни необхідні значні фінансові ресурси, що становлять сотні мільярдів доларів. Наша компанія відчуває відповідальність та готова приймати активну участь у цьому процесі. Зі свого боку, Україна повинна продовжувати впроваджувати економічні реформи та модернізацію для приваблення інвестицій»,- заявив пан Квєчіньскі.

Організатори: Асоціація українського бізнесу в Польщі та Юридична група EUCON.

Під патронатом: Посольство України в Республіці ПольщаPAIH

Співорганізатор: Business Centre Club

Інформаційні партнери: Міжнародне товариство польських підприємців в Україні,  Diia Business Warsaw; Polska Izba Systemów Bezzałogowych

ОРГАНІЗАТОРИ

AUBP-pl

СПІВОРГАНІЗАТОР

ПІД ПАТРОНАТОМ

ІНФОРМАЦІЙНІ ПАРТНЕРИ